تبلیغات
هنر هشتم - آشنایی با پر تیراژترین روزنامه‌های جهان

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

جستجوآمار وبلاگAdmin Logo


آشنایی با پر تیراژترین روزنامه‌های جهان
نویسنده :. فرهاد صفت -- دوشنبه 16 فروردین 1389-10:21 ب.ظ 
انجمن جهانی روزنامه در آخرین گزارش خود در مورد پرتیراژترین روزنامه‌‌های دنیا و روزنامه‌خوان‌ترین ملت‌ها آمارهای جالبی ارائه داده است.

تیراژ روزنامه‌ها در كشورها به عنوان نشانه‌ای از توسعه‌یافتگی مطرح می‌شود. البته تیراژ روزنامه به معنی تعداد روزنامه‌هایی كه فروخته می‌شود نیست، زیرا هر روزنامه تعدادی برگشتی در روز دارد اما می‌توان رابطه‌ای میان این دو برقرار كرد.

تیراژ در روزنامه‌ها عامل مهمی برای گرفتن تبلیغات و در نتیجه كسب درآمد است. هر چه روزنامه‌ای تیراژ بالاتری داشته باشد و مردم بیشتر آن ر ا بخرند، صاحبان صنایع و بنگاه‌های اقتصادی رغبت بیشتری برای درج آگهی در آن دارند.

به گزارش انجمن جهانی روزنامه‌ها (WAN) گردش مالی حاصل از تبلیغات در روزنامه‌ها در طول سال 2006 میلادی برای چهارمین سال متوالی رشد داشته است. این رشد در این سال به 3.77 درصد رسید.

در بسیاری از كشورها، تیراژ روزنامه‌ها را موسسات مستقلی مانند "دفاتر بازرسی تیراژ روزنامه" اعلام می‌كنند تا آگهی دهندگان با اطمینان خاطر بیشتری در زونامه‌ها آگهی بدهند.

بر اساس آمارهای سال 2006 میلادی در حال حاضر كشورهای چین، هند، ژاپن، آمریكا، آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه، برزیل و ایتالیا بیشترین تیراژ روزنلامه‌های دنیا را دارند.

انجمن جهانی روزنامه‌ها (WAN) در سال 2005 آمار پرتیراژترین روزنامه‌های دنیا را منتشر كرد. در این آمار روزنامه‌های ژاپنی یومیوری شیمبون، آساهی شیمبون و ماینیچی شیمبون رده‌های اول تا سوم دنیا را در اختیار داشتند. روزنامه آلمانی بیلد (Bild) در سال 2005 تنها روزنامه‌ای از خارج از قاره آسیا بود كه در جمع 10 روزنامه پرتیراژ دنیا راه یافت.

كانكائو ژیائوژی هم پرتیراژ‌ترین روزنامه چین در این سال شناخته شد. پرفروش‌ترین روزنامه آمریكا در این سال روزنامه یو.اس.ای تودی USA Today بود كه در جمع پرتیراژترین روزنامه‌های دنیا رتبه 13 را به دست آورد.

كشورهایی كه از نظر تیراژ روزنامه جزو 10 كشور اول هستند

اما آمارها در سال 2006 اندكی تغییر كرد. در سال 2006 تعداد روزنامه‌های آسیایی كه در میان 10 روزنامه پرتیراژ دنیا قرار دارند به هفت كاهش یافت. در عین حال 60 روزنامه از میان 100 روزنامه پرتیراژ دنیا در كشورهای چین، ژاپن و هند منتشر می‌شوند.

انجمن جهانی روزنامه‌ها در گزارش امسال خود آورده است: «تیراژ روزنامه‌های پولی در 31 درصد كشورهای مورد بررسی این انجمن افزایش یافته است. در نیمی از كشورها ثابت مانده و در 19 درصد كاهش یافته است.»

بیش از 515 میلیون نفر در جهان هر روز روزنامه می‌خرند. این رقم در سال 2002 چیزی در حدود 488 میلیون نفر بود. به این ترتیب میانگین افرادی كه در سال 2006 میلادی هر روز روزنامه می‌خواندند، چیزی در حدود 1.4 میلیارد نفر بود.

در سال 2006 میلادی تعداد روزنامه‌های منتشر شده در همه دنیا، به جز آمریكای جنوبی افزایش یافت. در آمریكای جنوبی این تعداد 2006 نسبت به سال پیش از آن ثابت ماند. در آسیا تعداد روزنامه‌ها هفت درصد، در اروپا 1.3 درصد، آمریكای شمالی 0.67 درصد، در آفریقا 1.2 درصد، در استرالیا و اقیانوسیه 1.14 درصد.

تیراژ روزنامه‌ها در آمریكا در سال 2006 میلادی نسبت به سال پیش از آن 1.9 درصد كاهش یافته است. میزان این كاهش در دوره پنج ساله كه از سال 2001 آغاز شد، به 5.18 درصد می‌رسد.

روزنامه‌خوان‌ترین ملت‌های دنیا از نگاه انجمن جهانی روزنامه‌ها سال 2006

رتبه

كشور

مجموع تیراژ در هر روز

1

چین

98.7 میلیون

2

هند 

88.9 میلیون

3

ژاپن

69.1 میلیون

4

آمریكا

52.3 میلیون

5

آلمان

21.1 میلیون


همشهری آنلاین