تبلیغات
هنر هشتم - آینده روزنامه‌نگاری از نگاه پروفسور كمالی‌پور

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

جستجوآمار وبلاگAdmin Logo


آینده روزنامه‌نگاری از نگاه پروفسور كمالی‌پور
نویسنده :. فرهاد صفت -- دوشنبه 13 اردیبهشت 1389-12:47 ب.ظ
همشهری آنلاین یكشنبه 24 تیر میزبان پروفسور یحیی كمالی‌پور استاد علوم ارتباطات و رئیس دپارتمان ارتباطات و هنرهای زیبای دانشگاه پوردو آمریكا  بود

پروفسور یحیی كمالی‌پور درباره آینده روزنامه‌نگاری نكاتی  را با تحریریه همشهری آنلاین در میان گذاشت.

دكتر كمالی‌پور با اشاره به وضعیت روزنامه‌های چاپی و رسانه‌های اینترنتی گفت: به اعتقاد من با وجود رشد روز افزون سایت‌های اینترنتی و دیجیتالی شدن همه امور، روزنامه‌های چاپی باقی می‌مانند، اما اندازه روزنامه‌ها و حجم‌شان كمتر خواهد شد و همچنین به سمتی خواهند رفت كه روی منابع محلی تأكید و تمركز كنند و مخاطبان محلی را جذب كنند.

سردبیر گلوبال مدیا ژورنال افزود: در چند سال گذشته نیز این رویكرد محلی‌گرایی در روزنامه‌های مهم دنیا به یك اصل اصیل تبدیل شده‌است و روزنامه‌ها سعی می‌كنند روی محله‌های خاص و كوچكتر تمركز كنند و برای هر محله روزنامه‌ای مجزا و ویژه آن منطقه انتشار دهند.

این استاد علوم ارتباطات كه 12 تألیف در عرصه علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری دارد و برخی از كتاب‌های وی به چند زبان زنده دنیا ترجمه شده‌است؛ در تبیین دیدگاه خود گفت:
البته تمامی این روزنامه‌ها، بخش آنلاین دارند و همان روزنامه چاپی در ادیشن‌های مختلف را می‌توان روی سایت هم دید.

دكتر كمالی پور كه به تازگی یكی از كتاب‌هایش به زبان چینی ترجمه شده‌است در توضیح بیشتر این رویكرد به روزنامه تایمز ایالت ایندیانا كه خود برایش مقاله و یادداشت می‌نویسد اشاره كرد و گفت: برای نمونه در ایالت ایندیانا كه روزنامه تایمز با روزنامه‌های دیگری رقابت می‌كند در یك دهه گذشته تعداد ادیشن‌های خود را از 4 به  12 افزایش داده‌است. چرا كه می‌خواهد آگهی و تبلیغات بیشتری جذب كند و معتقد است كه روزنامه‌های محلی به دلیل این كه شهروندان آن به دنبال مطالب و اخبار و گزارش‌های ویژه منطقه و محله خود هستند، پس شوق بیشتری به خرید این گونه نشریات نشان می‌دهند.

دكتر كمالی‌پور همچنین اضافه كرد كه روزنامه‌های محلی از این جهت هم بیشتر می‌توانند نفوذ كنند كه برخی از شهروندانی را كه به دنبال شهرت هستند پوشش داده و نیازهای معنوی آنها را ارضاء می‌كنند.

دكتر كمالی‌پور كه به‌صورت مبسوط با بخش‌های مختلف همشهری آنلاین آشنا شده بود درباره مخاطبان همشهری آنلاین گفت: مخاطبانی كه از دیگر كشورها، به‌خصوص كشورهای پیشرفته به دیدن همشهری آنلاین می‌آیند، طبیعی‌است كه به جهت آشنایی و آگاهی از اینترنت و كاركردهای آن به سرعت بخش‌های مختلف این نشریه اینترنتی را در ذهن خود هضم می‌كنند، اما مخاطبانی كه با اینترنت و اصولاً وب‌گردی به معنای دقیق كلمه آشنا نیستند، طبیعی‌است كه نتوانند تمامی امكانات و ظرفیت‌های این سایت را كشف و از آن استفاده كنند.

دكتر كمالی‌پور كه هفته گذشته در كنفرانس Globalisation For The Common Good در استانبول شركت كرده و همزمان از مزار مولانا در قونیه نیز بازدید به عمل آورده بود ضمن تمجید از حركت‌های فرهنگی در معرفی مولانا از بی‌توجهی ایرانیان به این گنجینه جهانی انتقاد كرد.


همشهری آنلاین